podsumowanie Ferii w siodle- turnus I

FERIE ZIMOWE IKARION 2013 – ogromne przeżycia, owocne treningi i radosna atmosfera!

 

Dnia 11 stycznia 2013 roku rozpoczął się pierwszy turnus Ferii Zimowych w naszym Ośrodku. Przystąpiło do niego 9 osób z województwa świętokrzyskiego i małopolskiego.

Pierwszego dnia poprzez gry i zabawy integracyjne dzieci i młodzież miały okazję poznać się bliżej. Zabawa we „włóczkę marzeń” (w naszym przypadku – lonżę marzeń) polegała na tym, aby po krótkim wstępie o sobie i swoim życiu wyjawić pozostałym swoje marzenie jeździeckie i podać lonże kolejnemu uczestnikowi. W ten sposób stworzyła się między wszystkimi sieć otwartości i szczerości, co przybliżyło ich do siebie. Potem była zabawa integracyjna, której celem była wzajemna współpraca w celu rozplątania kłębuszka z ich rąk. Poprzez przypadkowe złapanie ręki innego uczestnika zabawy stworzyła się sieć poplątanych połączeń rąk, które uczestnicy zabawy musieli rozplątać bez puszczania się ani na chwilę. Przeciąganie liny dodało odwagi do rywalizacji nieśmiałym, po czym jeszcze długi czas bawili się pod okiem pani Żanety w układanie rzeźb i jeździeckie kalambury. Dzień zwieńczył uroczysty, otwierający turnus, wyjazd w teren. Widok 12 jeźdźców i koni robił ogromne wrażenie!

Kolejne dni upływały w atmosferze wspólnej pracy i zabawy na terenie Ośrodka, przeplatanej dużą ilością pracy treningowej. W ramach treningów rano był wyjazd terenowy wraz z panią Olą Czekaj jako instruktorem zamykającym tył zastępu, a po południu pod okiem pani Żanety Niczyporuk uczyli się podstaw ujeżdżenia i skoków. Uczestnicy mieli również okazję poznać i posmakować codziennej pracy przy karmieniu, wypuszczaniu oraz pielęgnacji obejścia stajni i koni. Ponadto uczestniczyli w bitwie na śnieżki, wyjeździe na lodowisko w Chełmku i nocnym chrzcie, po którym zostali pasowani na honorowe konie naszego Ośrodka!

Dniem zwieńczającym turnus była sobota 19 stycznia kiedy to wszyscy przystąpili do ostatniego sprawdzianu swoich umiejętności sportowych – „pięcioboju ikarionowskiego”. Trasa była złożona z pięciu etapów: 1/ bieg galopem z siodłem trzy razy wokół dębu; 2/ trzy skoki przez przeszkodę przy palenisku; 3/ slalom z piłką do nogi między wiaderkami; 4/ udawanie konia podczas lonżowania w galopie na placu zabaw; 5/ wykonanie czterech skoków z galopu na obie strony. Nieocenioną pomocą w tych rozgrywkach były dla nas uczennice pani Żanety, które przyjechały z okolic Kielc – Marysia na stanowisku startowym, Asia – jako lonżująca oraz Zosia – pomocnik przy koniach.

Rodzice wiernie kibicowali swoim pociechom. Emocje były ogromne! Potem nagrody w formie pamiątkowych flots i runda honorowa. Napawa optymizmem chęć tutejszej młodzieży do ciągłego doskonalenia swoich umiejętności oraz radość i emocje jakich nam doświadczają swoimi przejazdami! Oby tak dalej!